lltlag az 5-s volt a szerencseszma. De mintha letnek is t – egymstl jl megklnbztethet - idszaka lett volna.
Chanel N1
Gabrielle Chanel nven, 1883. augusztus 19-n szletett a Loire menti Saumurben. Anyja korn meghalt, apja pedig, aki hzal keresked volt, ktvesen az egyhz gondjaira bzta. Apck neveltk - s ltztettk: fehrbe, feketbe.
Chanel N2
Egy kzp-franciaorszgi kisvrosban, egy zens kvhzban a katonknak nekelt hsz-egynhny vesen. Itt ragad r a Coco becenv.
Egy fiatal gyalogsgi tiszt beleszeret, s 1908-ban felviszi Prizsba. Etienne Balsan civilben dsgazdag ltenyszt, bevezeti a lversenyek zrt vilgba. Coco Chanelt ettl fogva kzrl kzre adjk a frfiak, akik mind-mind rtkeltk, becsltk s csodltk pratlan tehetsgt.
Olcs kalapokat vsrol a prizsi nagyruhzakban, s egy kicsit tpofozza ket. Majd egyik bartja, az angol Arthur „Boy” Capel segtsgvel….
Chanel N3
… megnyitja els divatruzlett a Vendome tr mgtti rue Cambonon, abban az utcban. A siker akkora, hogy hamarosan a felkapott tengerparti dlhelyen, Deauville-ban is kalapzletet nyit.
Kitr a hbor. A gyrakban nk llnak a fronton harcol frfiak helyre. A hbors nemzedk mr nem tud mit kezdeni a boldog bkeidk ruhzkodsi szoksaival, s knyelmesebb, praktikusabb, sportosabb elegancira vgyik. Az szmukra nyitja meg prizsi divathzt ugyancsak a rue Cambon 21. szm alatt. Az iroda ajtajn ma is lthat a nvtbla: Mademoiselle (gy hvtk a divathz alkalmazottai, egszen hallig).
„Sokszor – mondta egy alkalommal – nem is tudtam, hogy mit akarok, csak azt, hogy mit nem”. Elutastotta a tldsztettsget, a funkcitlan sallangot, a barokkos cifrasgot.
Egy j - a rginl egyszerbb, sportosabb, klasszikus kiegyenslyozottsgra trekv - divatnak veti meg az alapjait. Kzben pedig forradalmastja az egsz konfekciipart. Egy egsz divatstlust pt a korbban megvetett dzsrzre s tweedszvetre. Olyan ruhkat lmodott meg, amelyeket „egy n felvehet reggel, amikor elindul gyes-bajos dolgait intzni, amelyben dlutn belhet a bartnivel valahova tezni, s amelyben este akr sznhzba is mehet...”
A stlust - az letben egymst kvet frfiak hatsra - jabb s jabb elemekkel gazdagtja. Dimitrijnek, II. Mikls cr unokaccsnek a biznci ikonokra emlkeztet bizsukat, a korn elhunyt Arthur „Boy” Capelnek, illetve Westminster hercegnek a tweedszvetek felfedezst s az angolos elegancit, az 1939-ben szvrohamban elhunyt Paul Iribe-nek a gymnttal kestett Chanel-kszereket ksznhette.
Coco Chanel a harmincas vek derekn r fel a cscsra: neve ekkorra mr egyet jelent a prizsi elegancival. A Vendome tren ll patins Ritz Szllban lakott, a legenda szerint hrom lakosztlyt brelt egyszerre: egyikben aludt, msikban a vendgeit fogadta, a harmadikban tisztlkodott.
1939-ben elhatrozza, hogy visszavonul. „Azt hittem - emlkszik vissza ezekre a stt vekre –, hogy a ni divatnak egyszer s mindenkorra befellegzett”. ttelepl Svjcba. Christian Dior 1947-es sikere mgis arculcsapsknt rte.
A Dior-fle New-Look, a bokig r b szoknya, a darzsderk, a frufru szges ellentte mindannak, amit nem is olyan rgen kpviselt. Az j divatot ismt a frfiak, a Diorok, Balenciagk s Balmainek diktljk. Mintha a nk egyszeriben mindazt elfelejtettk volna, amivel a Chanel-fle stlus megajndkozta ket.
Chanel N4
j kollekcijt 1954 februrjban mutatta be Prizsban. Nagy volt a kockzat. A lehetsges buks visszavetette volna a Chanel parfmk kelendsgt is. Visszatrse azonban tbb volt egyszer come-back-nl - jjszletett.
Az ltala meglmodott kiskosztmk utnzatai feltnedeznek a prizsi utckon. Kevesebb, mint egy v alatt visszaszerezte valamikori pozciit. Bls nlkli, puhn oml zakk, csodlatos karkivgsok, selyemblzok, klnleges bizsuk, zsebbel elltott szoknyk, vllra vethet „kiprnzott” tskk - megannyi eredeti tletet vetett be, amelyet a nk szzai, ezrei reztek maguknak.
A Ritz Szllban hunyt el, 1971-ben.
Chanel N5
A vilg leghresebb parfmjnek szletst legendk vezik. Coco Chanel volt az els, aki egy divathz presztzst sszekapcsolta egy nagy parfmvel. Coco Chanel, a hszas vek legelejn, a Cote d'Azur valamelyik dlhelyn ismerkedett meg Ernest Beaux-val, aki az orosz crnak volt udvari parfmksztje. Rgtn meg is bzta „a n illatnak” kidolgozsval. 1921-ben szletett meg a Coco szerencseszmrl elnevezett Chanel N5. A legends parfmt vekig Catherine Deneuve, majd utna Carole Bouquet reklmozta. De egyikk sem tett annyit a Chanel N5 npszersgrt, mint Marilyn Monroe, aki - amikor az jsgrk egy alkalommal megkrdeztk tle, hogy miben alszik, csak ennyit mondott: Chanel N5-ben... A Chanel legjabb arca pedig a finom s hvs sznszn: Nicole Kidman. |