A Guerlain-hz trtnete
A Guerlain-hz parfmkretorai genercirl genercira hagyomnyoztk t egymsnak a parfmkszts mestersgt. Ennek ksznhetõen 1828 ta tbb mint htszz illatkompozcival ajndkoztk meg az emberisget. A nagy alapt, az orvos s kmikus Pierre-Francois-Pascal Guerlain, Prizsban hozta ltre cgt. Illatain kvl vlasztka gygyszerksztmnyekkel is kiegszlt, melyek kozmetikai szerepet kaptak; bõrpuht, szptõ s mlytisztt krmjei egyre npszerûbb vltak a prizsi elit kreiben. Guerlain folyamatosan trekedett arra, hogy eau de toilette-jei klnfle egynisgû hlgyeket szemlyestsenek meg. Szvesen „szabta” illatait karakterekre, de akr egy-egy trsasgi esemnyhez is ksztett kompozcikat. A hres r, Honor de Balzac pldul azzal bzta meg Guerlaint, hogy Sylphide nevû kiadvnyt illatostsa be. III. Napleon felesgnek, Eugnia csszrnõnek 1852-ben ksztette el az Eau de Cologne Imperial nevû illatot. A napleoni mhecskemintval dsztett flakon tartalma tkletesen tallkozott Eugnia csszrnõ zlsvel. Innentõl kezdve elindultak a „fensges” megrendelsek; monsineur Guerlain Eurpa valamennyi birodalmnak hivatalos udvari parfmksztõje s szlltja lett. Vsrli kztt olyan hressgek szerepeltek, mint Viktria s Erzsbet kirlynõ, a spanyol Izabella, a felejthetetlen Sissi s a szentptervri udvar elõkelõ tagjai. Ezekben az idõkben szlettek meg a Parfum Imperial, a Parfum de France, a Bouquet Napoleon, a Dlice du Prince, a Le Bouquet de Frstenberg s a L’Eau de Cologne Russe nevû nemes illatok. Prizs jjptse utn a vros legelegnsabb negyedben nyitotta meg kapuit Guerlain. Halla utn fiai, Gabriel s Aim rkltk gyrt s zlett.

Aim gnjei hordoztk apjuk kivteles tehetsgt, aki a Fleurs d’Italie s az Exellence nevet viselõ kreciival bebizonytotta, hogy mlt utdjv vlt az akkor mr vilghrnvnek rvendõ papnak. A Guerlain-hz irnti bizalom Aim „uralkodsa” idejn is tretlen maradt, sõt presztzse egyre jobban nvekedett. Az 1889-ben megalkotott Jicky a parfmkszts trtnetben korszakalkotnak szmtott, mivel elsõknt hasznltak olyan technolgit, mely lehetõv tette, hogy tiszta s erõteljes illat kivonatot nyerjenek a virgokbl. Ez az elsõ illatkompozci, mely a parfm nevet viselhette. Az elsõ kivonat, avagy koncentrtum szintetikus olajokat is tartalmazott, s modernitsa fellmlta minden addigi illatt.

Az 1900-as vekben Gabriel fiai, Pierre s Jacques vettk t a cg irnytst. Mint elõtte is, az egyik fiban rklõdtt tovbb a Guerlainek „illatos vnja”; jelen esetben a sors gy rendelkezett, hogy Jacques folytassa az apai s nagyatyai dicsõ hagyomnyokat. Szpsgpolsi cikkeinek vlasztka kibõvlt a lemosk, az emulzik, a pderek s a krmek sznes skljval. Sõt, a sminktermkek terletn is sok jdonsggal rukkolt ki: ilyen volt a hres Guerlain „rouge”, melyet tgelyekben s flakonokban rustottak. Illatai a szzadelõ hû tkrkpeiv vltak, melyekbõl tbb tucat szletett Jacques munkssga alatt; mg a kor hres dvja, Sarah Bernhard szmra is krelt parfmt. Egyik legnpszerûbb illata, a L’Heure Bleue nevû, 1912-ben megjelentetett kompozci volt, melybe az alkonyatkor nyl legfinomabb virgok hangulatt keverte bele. Kornak legromantikusabb s leggyengdebb illatnak tartottk. 1914-ben megnyitotta jabb zlett a Champs-Elyses 68. szm alatt. A teljes egszben mrvnnyal dsztett pletet ma mr trtnelmi helysznknt tartjk szmon. 1919-ben a Japn irnti lelkeseds kifejezõdse volt a Mitsouko nevû parfm. Akkoriban aratott szles krben sikert Puccini operja, a Pillangkisasszony is, valamint Claude Farrre knyve, A csata. A kelet fel val forduls az illatiparban is megmutatkozott, teht Guerlain igazodott ehhez az orientcihoz. 1925-ben kvetkezett a Shalimar, majd az utazsainak lmnyei ltal ihletett Vol de Nuit. Jacques Guerlain volt az elsõ „orr”, aki beutazta a vilgot, hogy jabb s jabb nyersanyagokat talljon s vsroljon. 1936-ban a Vendome tren nylt meg a csald harmadik butikja, majd 1938-ban elsõ szpsgszalonjuk a Champs-Elyses-n. A msodik vilghborban a Guerlain-gyrat bombatallat rte. A szf, amelyben a lersokat õriztk, sztrobbant, m a kziratok – csodval hatros mdon – megmaradtak. 1955-ben ksztette el Jacques Guerlain utols illatt, az Ode-ot, de mr unokjval, az akkor mg csak tizennyolc ves Jean-Paullal. Rviddel ezutn nyitottk meg kvetkezõ butikjukat a Rue de Passyn. Ezzel egyidejûleg Franciaorszgban s a vilgon mindentt a Guerlain nv egyenlõv vlt a parfmmel, az igazi, eredeti parfmksztssel. Ugyanakkor megnylt a „kozmetikai iskola” (beauty-school), ahol konzultnsokat kpeztek az exkluzv s szigor, pontos kezelsi metdusok hasznlatra. Itt tanult s tanul a mai napig mindenki, aki a vilg brmely pontjn tallhat Guerlain kozmetikai szalonban specilis Guerlain-masszzst alkalmaz. Idõrõl idõre vissza kell trnik a szakembereknek, s jra fel kell frisstenik tudsukat, hogy a mûveletek ugyanolyanok legyenek, mint amilyennek eredetileg kidolgoztk azokat. 1955 jelentõs v volt a Guerlain letben: a korbbi szpsgpolsi s sminktermkeket j tudomnyos felfedezsek sorn alkotott, modern formulval kialaktott kozmetikumok vltottk fel, melyek a Guerlain sajt laboratriumban folytatott ksrletek sorn jttek ltre.


Jean-Paul illatai kzl a leghresebbek a Vetiver (ezt lltlag a csald kertsze ihlette, akit kellemes fld- s fûillat lengett krl), a Chant d’Aromes, a Chamade, a Parure, a Nahma s a Jardins de Bagatelle. Akrcsak nagyapja, õ is rendszeresen kutatott a termszetben, hogy csakis a legnemesebb anyagokat vsrolja fel, melyek megfelelnek a Guerlain-hz kvetelmnyeinek. Ennek rdekben a vilg legtvolabbi tjaira is elutazott, vagy akr ltetvnyeket is megvett, csakhogy mg egy klnlegeset, egy j zt vigyen kreciiba. Elkpzeljk, ahogy monsieur Guerlain izgatottan rohan egy afrikai gyapotvirg-ltetvnyen, hogy a megfelelõ helyen s idõben metssze le az rtkes nvnyt, amint az szirmait bontogatja! Ez az attitûd nem csupn a munka szeretete, ez mr lethivats, ez mr a szakmrt val rajongs! Ez a Guerlain-dinasztia viszonyulsa, mely vgigksrte fiait t genercin t, hogy az let nagy, virgz kertjben szakavatott gonddal destsk meg s illatostsk be az emberek mindennapjait. Egyik leghresebb parfmjk a Samsara, mely 1989-ben jelent meg, szz vvel a pomps Jicky utn. A keleties jellegû, õsi rzeteket keltõ illat neve az let kerekre, krforgsra utal. Guerlain ebben a kompozcijban az rk nõi szpsget szerette volna kifejezni. vege vrs sznû, aranycskkal kestett. sszetevõi: jzmin, szantlfa, tonkabab, risz (50 ml: 15 100 Ft). A hres Champs-lyses-re emlkezve 1996-ban jelent meg e nvre keresztelt illatuk. A 68. szm alatt ma is megtallhat a Guerlain csald egykori hza. A divat utcja Prizs lettel teli, pezsgõ s vidm forgatagnak rszese. Ez a diszkrten elegns virgillat a ma hlgyeinek szl, akik letvidman, de kellõ finomsggal s rzkenysggel lik napjaikat. Itt sikerlt elõszr megszeldteni a mimza virgt s levelt, s ms illatokkal trstani. Itt hasznltk fel szintn elõszr a mandulavirgot, mely egy tejszerû, meleg rnyalatot ad az illatnak. Megtallhat mg benne a fekete ribizli, mely egy enyhn fanyar jelleget klcsnz a kompozcinak. vegt Robert Granai tervezte, aki a Champs-lyses tvlati kpt formzta meg: a Louvres elõtt lve vzolta fel az utca kpt. sszetevõi: rzsaszirom, mimzalevl, mandulavirg, mimzavirg, buddleia, hibiszkuszfa s mandulafa (50 ml: 15 000 Ft).

Legjabb illatuk, a 2003 szeptemberben piacra dobott L’Instant De Guerlain, mely Sylvaine Delacourte – aki a Guerlain illatmûhelyben a „lngok õrzõje” – s Maurice Roucel – a Coty-djas illatkretor – elsõ kzs s rendkvlire sikeredett alkotsa. Õk gy emlkeznek vissza az illat szletsre: „ Az volt a clunk, hogy olyan mai, modern illatot alkossunk, mely nem lesz hûtlen a Guerlain ideolgijhoz. Ragyog, szenvedlyes illatot akartunk ltrehozni; rzelmeket szerettnk volna alkotni, hogy kpesek legynk halhatatlann tenni a szpsget egy parfm eszenciban.” Az illat kzppontja a fehr magnlia, mely Knban õshonos, s melynek virgait mjus s szeptember kztt gyûjtik be. Kna dli rszn, Wuzhou-ban, Guangxi tartomnyban tallhat meg az a klnleges ltetvny, melyet leginkbb csak a parfmksztõk ismernek. A magnlia olyan fkon nõ, melyet magnolia grandiflornak neveznek, s amely elrheti a tizent-hsz mteres magassgot is. Eltrõen a tbbi fehr virgtl, a magnlia mr a levelek megjelense elõtt virgozni kezd. Amint hajnalodik, a virggyûjtõk felkapaszkodnak a bambuszltrk tetejre, s sszeszedik a teljes pompjukban tndklõ virgokat, ppen abban a pillanatban, amikor szirmaik kibomlanak, s elkezdik rasztani magukbl azt az utnozhatatlanul lgy illatot. A magnliaeszencia elõlltsa meglehetõsen knyes dolog. Wuzhou terletn vente mindssze ktszz kilogramm eszencit lltanak elõ. A kezdõ illatjegy a citrusnektr harmnijra pl, melyben a bergamott s a mandarin zei jelennek meg. Az illat szve a magnlia, melyet jzminnal s ylang-ylanggal burkoltak be. A befejezõ illatjegy egy kristlyos-borostynos jelleg, melyben vanlia, bergamott s mochus tallhat. Mindezeket megkoronzza az riszkivonat, mely ltal mg gazdagabb vlik ez a mind megjelensben, mind tartalmban fejedelmi illat (50 ml: 16 650 Ft).

|