A PARFMK TUDOMNYA
A parfmk trtnete
A mai kor embernek a parfmkrl az rzki rmk s a szerelmi izgats jut eszbe, holott kezdettl fogva ritulis szerepk volt, de alkalmaztk klnbz terpikra is. Mindenesetre mr a legels civilizcik hasznltk a kellemes illatokat.
Egyiptomban a parfmtart ednyekrl mr a Kr.e. IV. vezredbl ismernk adatokat. Az egyiptomiak a parfmket vallsi s temetkezsi rtusok alkalmval hasznltk, kultrjuk esszencilis rszv vltak.
Hamarosan talakult szerepk, kacrkodsra s szpsgpolsra kezdtk hasznlni. A felsbb trsadalmi osztlyokba tartoz hlgyek des mandulaolaj, mz vagy fahj alap kencsket alkalmaztak, az egyszer asszonyok pedig mentt vagy kakukkft. A Ptolemaioszok uralma alatt kezdtek behozni mirht az araboktl, a perzsktl s a knaiaktl kmfort, Indibl pedig cimetft.
A zsidk is vallsi ritul miatt alkalmaztk a parfmket: (Kiv. 30,22-25) Az r mg ezt mondta Mzesnek: "Vgy finom fszereket: 500 skel finom mirrht, feleannyi, vagyis 250 skel jszag fahjat, 250 skel illatos ndat, 500 skel kasszit - a szently slymrtke szerint -, hozz egy hin olivaolajat, s csinlj belle szent olajat, illatos kenetet, ahogy a kenetksztk csinljk. Ezt a kenetet kell felszentelshez hasznlni."
Vgl az egyiptomiak, grgk s rmaiak mr a frdhz, ruhjukhoz, mg a szandljukhoz is illatos olajat hasznltak, nemklnben lmpsaikhoz, mely nagymrtkben terjesztette az illatokat.
A rmaiak mr az I. szzadban csinltak rzsavizet, ksztik, a seplasiarii-k nagy megbecslsnek rvendtek.
Az araboknl az Ezeregy jszaka mesiben szlnak a rzsavzrl, ahol Tighmus meghintette Janshah arct, hogy felfrisstse.
A XIV. szzad alkimisti Spanyolorszgban s Olaszorszgban kiksrleteztk az alkohol tiszttsnak mdszert, mellyel "tzes vizet" csinltak. Elbb orvosi clra, majd likrknek, ksbb parfmknek hasznltk.
A keresztes lovagok soha nem rzett illatokat hoztak magukkal a Kzel-Keletrl.
A renesznsz korban mindenfle pacsmagot ksztettek orvosi clbl, br illatuknl tbbet nem rtek.
A kalmrok korban keletrl mindenfle fszer, gumi, balzsam s egzotikus gymlcs rkezett Velencbe, s azon keresztl Eurpba. A parfmk s az egzotizmus pszicholgiai asszocicijt Shakespeare fogalmazta meg a Macbethben: "Arbia minden illata megpuhtja ezt a kis kezet."
1533-tl kezdett foglalkozss vlni a parfmkszts, elszr a franciknl. Az angoloknl Medici Katalin trnralpsvel kezddtt mindez, aki Olaszorszgbl magval cipelte szemlyes illatllomnyt.
A parfmk hasznlata hamarosan npszer lett a np krben, mr mosakodni is elfelejtettek az emberek, nem flve a kialakul betegsgektl.
A XVIII. szzadban visszatr higiniai ignyt az ersd illat parfmk kvettk, mg nagyobb virgtartalommal.
A Klnivz is erre az idre datlhat. Egy bizonyos Johannes-Paulus Feminis, olasz szeres kezdte rustani Aqua Mirabilis (Csodavz). Ksbb Klnben telepedett meg, s a Klnischwasser nevet adta neki.
A XIX. szzadtl a parfmgyrts technolgija hatalmas mrtkben kezdett fejldni. Az illatok kmiai elemzse meggazdagtotta a parfmksztk palettjt, s kevsb kltsges anyagokat is alkalmazni kezdtek, pl. a vanlit.
A XX. szzadban mr kln szakmv fejldtt.
Kurizumok
A legsibb parfm formula a bizonyos Kyphi, melyet az egyiptomiak hasznltak. sszettele mr igen komplex volt, tbb, mint 60 aromt hasznltak: mz, bor, mazsola, mirha, sfrny, jzmin, rzsa, koriander, tmjn, nd, stb. A rmaiaknl a Rhodium, a Metopium, a Narcissimum s a Susinum nev parfmk emlke maradt fenn, melyeknek alapja rhodoszi rzsa, keser mandula, nrcisz, valamint az utbbinak rzsa, mz, sfrny s mirha volt.
Eurpban a kzpkor folyamn hasznltk a pomander-t, egy bizonyos kencst, melyet klnbz ednykkbe helyeztek, s a gazdagsg kifejezje volt.
Flp-gost, francia kirly a vilgon elszr, 1190-ben parfmkszt trsasgnak adott mkdsi engedlyt.
A parfmk alapanyagai
Kpzelje el magt egy parfmkszt mhelyben! Ezernyi vegcse maga krl. Az vegcskben a parfmkszt minden tudomnya: j keverkek, a harmonikustl a megnyugtatig, az izgattl a kielgtig.
A f alkotanyagok; az illolajok s esszencik termszetes alapanyagok, de a flakonok tartalmnak nagy rsze mestersges, kmiai termk, m azokat is termszetes anyagokbl izolljk jrszt.
Klnbz technikk lteznek.
A vzgz hasznlata, vagyis a hidrodesztillci az egyik. A virgokat, leveleket, magokat, gymlcsket, nvnyszrakat vagy gykereket kifzik, vagy megprklik s vzgzzel teresztik. A nvnyekbl kif a folyadktartalom, s az illolaj, mely jval knnyebb a vznl, felemelkedik a folyadk (vz) felsznre. Klnvlasztsuk gy igen egyszer.
A kivons egy olyan procedra, melyet a legtrkenyebb anyagoknl alkalmaznak. Beztatnak egy nvnyt, vagy annak a virgt egy oldszerbe, hexnba. Az illatos nvnyek illolajai s viaszai ennek hatsra kiolddnak. Az oldat kivlasztdik a prolgs hatsra, s ppp, masszv vlik, melyet szakmai nyelven szilrdnak (concrete) neveznek, s azt rgtn alkohol segtsgvel intakt viassz alaktjk vissza. Vgl a desztillci klnvlasztja az illatanyagot az alkoholtl; az alkoholos oldatot felmelegtik egszen az alkohol prolgsi hmrskletig. A kialakult folyadk sr s viszkz: ez az illolaj. Mindennek persze nagy anyagfelhasznlsa van, pl. a rzsa esetben: 2-5 tonna rzsaszirombl 1 kg rzsaolaj lesz.
Illatosts (enfleurage=zsr-illatosts), vagy abszorpci (elnyels, felszvs). Az egyik legsibb technika, br mr nem hasznljk, mert tlsgosan kltsges. Ma az extrakcival, kivonssal helyettestik. A virgokat kitertik egy zsrral bortott kderre, mely gy magba szvja a folykony virgillatot. A zsrt ezutn alkohollal keverik ssze, minekutna kiolddik az illatanyag.
Vgl a kisajtols technikjt kell mg megemltennk, melyet bizonyos gymlcsknl, mint a citrom vagy a bergamotta hasznlnak.
Nvnyi eredet alapanyagok
Virgok - kamilla, rekettye, szalmavirg, jzmin, levendula, mimza, nrcisz, narancsvirg, rzsa, tubarzsa, ylang-ylang.
Levelek, nvnyszrak - fekete rm, bazsalikom, citromf, trkonyrm, eukaliptusz, musktli, babr, menta, mirtusz, pacsuli, rozmaring, zslya, ibolya.
Dligymlcsk hja - bergamotta, kesernarancs, citrom, mandarin, narancs, grapefruit.
Fk, krgek, gak - rzsafa, nyrfa, fahj, cdrusfa.
Gumiflk s gyantk - szimi benzo gyanta, bodorrzsa, tmjn, galbnumgyanta, mirha, Herkules-gykr.
Mohk - klnfle zuzmk, tlgyfazuzm.
Gykerek s rizmk - gymbr, risz, vetivergykr.
Magok - nizs, paradicsommag, szegfszeg, koriander, kmny, Tonkabab, borka, vanlia-hvely, szerecsendi, paprika, bors.
llati eredet alapanyagok
Ezek kzl csupn ngyflt alkalmaznak.
A szrke mbra - az mbrscet gyomrbl kiszedett kavics alak kpzdmnybl ksztik, abbl is nhny kg alapanyagbl egy-kt dkg anyag hasznlhat fel.
A pzsma - zsia hegyvidkein (Tibet, Himalja) tallhat.
A cibetmacska - Etipia vadmacskja.
A kasztoreum - a hdok egyik fajtja.
Kiksztsk mdjt nem kvnatos rszletezni, ezen llati anyagokat azonban mr nem, vagy igen ritkn alkalmazzk.
Nhny hres parfm sszettele
A parfm, ha titokzatos illat s ipari titkokat rejteget is, mgsincs akadlya, hogy lerntsuk rla a leplet.
Must de Cartier - 1981-ben alaptott, keletet idz parfmcsald. Nvnyi illolajat, llati illatanyagot s balzsamszer tnust is hordoz. Egyik alkoteleme a Hedion ® , a -iont tartalmaz molekulkbl ll, metil-hidrogn (Firmenich-termk), mely jzmin illat, kakukkf hozzadsval semlegestik. Msodik alkoteleme a Galaxolid ® , benzollal aromstott pzsmaolaj, amit 1948-ban fedeztek fel a Givaudan cgnl. Harmadszor pedig a balzsamhatst cdrusolaj-acettbl s szantlfa keverkbl hoztk ltre.
L'Air du Temps (Nina Ricci, 1948) - legfontosabb alkotelemei a bergamotta s a rzsafa. A parfm szvben egy csokor jzmin, rzsa, gardnia s orgona. Utols alkotelemei, melyek szegfillatot adnak neki, a pzsma s a szantlfa. Komponensei hrom csoportra oszthatak: a vanlia, a lenolaj s a paprika.
Eau sauvage - Korunk legnagyobb parfmmesterei kz tartozik Edmond Roudnitska. 1966-ban ksztette ezt a parfmt. Alapjban vve frfi parfm, de most mr kszl mindkt nem szmra. Alapja a klnivz, amelyet Roudnitska a Hedionnal detektlt, amellyel egytt diszkrt s kellemes illata lett. Vadsgt az eugenol (szegfszeg) s a benzilszalicilt, valamint az ylang-ylang s az isoeugenol adja meg.
N 5 - Chanel hres parfmt Ernest Beaux 1921-ben alkotta. Titokzatos illatt a jzmin, rzsa s az ylang-ylang adja, melyek szintzist metilionokkal s aldehidekkel oldotta meg. A szantlfa, vanlia, izoeugenol s a pzsma kellemes hatst kelti.
A parfmk nevei
Ismerjk be, egy j parfmnek nevet adni nem knny feladat. Termszetesen egy zsenilis tlet elg hozz, de mindemellett a nv egy determinlt zenet a vevhz. A nvnek a parfm valsgos, egyedi kirakatnak kell lennie. A parfm neve jelzi annak tpust - Opium, egy ers parfmt fmjelez; Fleur d'eau, a leglgyabb trkenysget jelzi -, mind ms-ms ntpus - Farrouche, Chipie vagy Anouchka - nem ugyanazokhoz a kliensekhez szl.
A parfmnevek kitalli nagy, egyetemes tmkat kell, hogy megszlaltassanak. A legkedveltebbek a szerelem, az rzkisg, az erotizmus, vagy a romantika: Caline, Darling, Loving you, Pleasures.
A nk szeretik istenttetni magukat: Femme, Fminit du bois, Loulou, Madame, So pretty, Diva, Miss Dior, Parfum d'elle... Kevsb szeretik viszont, ha nem mozgatjk meg fantzijukat: Deci-Del, Cabotine, Chipie...
Ms megkzeltsben. A Fleur d'eau, Fleur de fleurs, Fleur de rocaille, Fleur de Weil, Jardins de Bagatelle, Sun Flowers... a virgokat, a parfmk alapanyagt idzik meg, ugyanakkor szimbolizljk a fiatalsgot, az rtatlansgot is. A vz tmja is nagyon divatos mostanban. Eau belle, Eau de Dali, Acqua di Gio, Niagara...az tltszsgot, a knnyedsget, a tisztasgot jelkpezik.
Kelet, az egzotizmus, az utazs lomba ringatnak: Shalimar, Fidji, Amazone, Kouros, Ysatis, Bzance, Samsara, Kash ya, Nilang...stb.
A tiltott, a szemrmetlen, a provokl szintn befolysolja az embereket: Audace, Divine folie, Fantasme, Insers, interdit, Insolence, Obsession, Opium, Poison, goiste.
A kaland, az rzkisg jszakja megihleti a tervezket: Drakkar noir, nigme, Magie noire, Talisman, Nocturnes, Nuits indiennes...
Bizonyos parfmk Prizst kedvelik, a parfmk fvrost: Paris, Rive gauce, Champs-lisses.
Coco Chanel volt az els, aki egy szmmal nevezte el parfmt: N 5. Ksbb kvettk t: 1000, Le dix, First, Azarro 9...
Igen kedvelt a nevek, inicilk hasznlata: Coco, Dali classique, Fath de Fath, Ferr by Ferr, Givenchy III, Jean-Paul Gaultier, KL, Nina, Oscar de la Renta, Paco, Weil de Weil, Y...
A Dior-hz nistent vgyait mg jobban igyekszik kielgteni: Miss Dior, Diorama, Diorissimo, Diorling, Diorella, Dioressence..
A flakonok mvszete
Banlis dolog, de egy jl megtervezett veg, vagy kristly szimbolizlva a parfm lelklett, egy bl, egy vilgi estly, egy velencei karnevl gondolatt juttatja esznkbe. A tervezk a legelegnsabb, legvakmerbb, legmeglepbb flakonok tervezsben is rivalizlnak.
Az vegcsk annl vonzbbak, minl mgikusabb a formjuk, sznk, anyaguk. A mvszet j trgyaiv vltak, luxuscikkek kszti tervezjk. Jean-Paul Gaultier 1993-ban egy kis brszn veget brszjakkal vezett hlgyformra tervezett. Schiaparelli (1937) Shocking nev parfmnek vege egy ibolyaszn szalaggal, mint egy stlt visel n jelenik meg. Fejn (a kupakja) egy sokszn, virgos gallyat visel. Az Escada Acte 2 (1995) sziluettje egy keresztbe tett lb nt jelent meg.
A flakonok nha elrugaszkodnak a mindennapi vilgtl. A Poison (C. Dior, 1985) egy stt alma formjt lti: a n "rharaphat", hogy megtallja hercegt...
A vratlan flakonformk tervezsre a parfmksztk nha mvsz gniuszokat krnek fel, mint pl. a szrrealista fest s szobrsz Salvador Dalit. A Dalissime (1994) igen meglep formj: egy hatalmas ni szj egy gmb formj alapon, fl helyezve egy orr, s mindezt megkoronzza egy oszlop formj kupak.
Nhny kszersz-parfms vegcsje igen nevezetes. A Boucheron 1994-ben prezentlta a Jaipur-t, egy karkt-flakonban. Formjt a Nauratan nev, indiai eredet kszerk inspirlta, melynek kzepn egy zafrk helyezkedik el. Van Cleef & Arpels egy kkvekkel kirakott rt szimullt (Gem, 1997).
Vannak flakonok, melyek valsgos vegptmnyek: Parfum de peau (Montana, 1986), Knowing (Este Lauder, 1988), Fleur d'eau (Rochas, 1996). Ez utbbi pldul egy mozg n, aki megrint egy megmunklatlan veget.
Az vegek sznnek megvlasztsa szintn a ksztiktl fgg. Az arany szimbolizlja a gazdagsgot s a luxust, de ugyangy a ragyogst, az letkedvet. Egy pr plda kzlk: Sublime (J. Patou, 1992), Dolce Vita (C. Dior, 1995), Poeme (Lanc me, 1995).
Egy parfm kivlasztsa
Egy parfm kivlasztsa szemlyes s szubjektv cselekedet. A parfmk osztlyozsa, szag-csaldokba osztsa az egyetlen hasznlhat mdszer a vlasztshoz.
A parfmk osztlyozsa
A parfmlistk (ni s frfi) manapsg a piacon egyre gyarapodnak. Osztlyozni kell ket, mert a professzionlis s egyszer vsrlk sem tudnak eligazodni kzttk. Ennek rdekben jtt ltre a Socit Fran aise des Parfumeurs (Francia Parfm Trsasg). Els kiadvnyuk 1984-ben jelent meg, br csak a ni parfmkre koncentrldott, 1990-ben integrltk hozz a frfi parfmket, melyeknek akkor mr szmos fajtja ltezett. Jean Kerlo, Jean Patou parfmksztjnek igazgatsa alatt a specialistk kidolgoztk a ht olfaktv (szag-) csaldot.
1. A hesperidk (hesperids): hesprid (Eau fraiche, C. Dior), hesprid floral chypr ( de Lancome, Lancome; Eau sauvage, C. Dior), hesprid pic (Cacharel pour homme, Cacharel), hesprid bois (Armani, Giorgio Armani), hesprid aromatique (Eau de Courrges, Courrges).
2. A virgok (floraux): soliflore (Diorissimo, C. Dior), soliflore lavande (Pour un homme, Caron), bouquet floral (Joy, Jean Patou; L'Air du Temps, Nina Ricci; Anais Anais, Cacharel; Trsor, Lancome), fleuri vert (Fidji, Guy Laroche; N 19, Chanel), fleuri aldhyd (N 5, Chanel; Loulou, Cacharel), fleuri bois (Fahrenheit, C. Dior), fleuri bois fruit (Eternity, Calvin Klein; Kenzo, Kenzo), fleuri marin (Escape, Calvin Klein).
3. A pfrnyok (fougeres): fougere (YSL, Yves Saint-Laurent; Jicky, Guerlain), fougre ambre douce, fougre fleurie ambre (Brut for men, Faberg), fougre pice (Monsieur Rochas, Rochas), fougre aromatique (Azzaro pour homme, Loris Azzaro; Drakkar noir, Guy Laroche), fougre fruite (Escape for men, Calvin Klein).
4. A ciprusok (chypr): chypr (Pour monsieur, Chanel), chypr fleuri (Ungaro pour homme, Ungaro), chypr fleuri aldhyd (Calche, Herms; Knowing, Este Lauder), chypr fruit (Femme, Rochas), chypr vert (Givenchy III, Givenchy; Miss Dior, C. Dior), chypr aromatique (Kouros, Yves Saint-Laurent), chypr cuir (Montana, Montana; La nuit, Paco Rabanne).
5. A fk (bois): bois (Vtiver, Carven), bois conifre hesprid, bois aromatique (Xeryus, Givenchy), bois pic (Vtiver, Guerlain; goiste, Chanel), bois pic cuir (Acteur, L. Azzaro), bois ambr (Patou pour homme, Jean Patou), bois marin (Kenzo pour homme, Kenzo), bois fruit (Fminit du bois, Shiseido).
6. Az mbrk (ambr): ambr fleuri bois (Samsara, Guerlain; Jean-Paul Gaultier, Jean-Paul Gaultier), ambr fleuri pic (L'heure bleue, Guerlain; Poison, C. Dior), ambr doux (Shalimar, Guerlain), ambr hesprid (Habit rouge, Guerlain), semi-ambr fleuri (Opium, Yves Saint-Laurent; Coco, Chanel; Sublime, Jean Patou), ambr bois.
7. A brk (cuirs): cuir (Bel ami, Herms), cuir fleuri, cuir tabac.
A "best-seller"-ek
A legvsroltabb parfmk repertorja szablyozva van. A parfmkszt trsasgok kiagyaljk a maguk "Top 10" s "Top 20" nev listjt, azzal a mesvel, hogy "segtsenek a vsrlnak a vlasztsban."
A 10 legvsroltabb ni parfm:
1/ N 5, Chanel (1921)
2/ Shalimar, Guerlain (1925)
3/ Paris, Yves Saint-Laurent (1983)
4/ Trsor, Lanc me (1990)
5/ Opium, Yves Saint-Laurent (1977)
6/ Jean-Paul Gaultier, Jean-Paul Gaultier (1993)
7/ Angel, Thierry Mugler (1992) et
L'Air du Temps, Nina Ricci (1948)
8/ Eau de Rochas, Rochas (1970)
9/ , Lanc me (1969)
10/ Coco, Chanel (1984)
(Cosmetica, n 63, 1996. oktber.) |
A 10 legvsroltabb frfiparfm:
1/ Eau sauvage, Christian Dior (1966)
2/ Azzaro pour homme, Loris Azzaro (1978)
3/ Lacoste pour homme, Lacoste (1984)
4/ Fahrenheit, Christian Dior (1988)
5/ XS, Paco Rabanne (1993)
6/ Drakkar noir, Guy Laroche, (1982)
7/ Kenzo pour homme, Kenzo (1990)
8/ Habit rouge, Guerlain (1965)
9/ Kouros, Yves Saint-Laurent (1981)
10/ 1881, Nino Cerutti (1990)
(Cosmetica, n 64, 1996. november) |
Nemzetkzi parfmkszt csoportok
1/ Este Lauder - az amerikai parfmgyr tven ves. Ma mr uralja a vilgpiacot. Az amerikai mrkk mind ebbe a csoportba tartoznak: Cliniquee, Presciptire, Aramis. Termkeiknek majdnem tbb, mint fele parfm, termkeik 40%-a jut el Eurpba.
2/ L'Oreal - francia kozmetikai cg, a Lanc me, Ralph Lauren, Cacharel, Guy Laroche, Giorgio Armani, Paloma Picasso, Lanvin s a Gemey mrkkat forgalmazza. Termkeiknek csupn 12%-a parfm.
3/ LVMH (Louis Vuitton - Mo et - Henessy) - luxuscikkeket gyrt francia cg, Christian Dior, Guerlain, Givenchy, Kenzo, Cline, Christian Lacroix, Loewe termkeket forgalmaz. Termkeik 11%-a parfm.
4/ Unilever - Calvin Klein, Elisabeth Arden, Karl Lagerfeld, Nino Cerruti, Valentino, Liz Taylor, Jean-Louis Scherrer, Chlo s Faberg mrkkat forgalmaz, melyeket mind felvsrolt az angol-holland mamutvllalat. ves forgalmuk 252 Mrd FFs, melynek csupn 2%-a parfm.
5/ Sanofi - Elf Aquitaine - a Sanofi gygyszergyr, melyet az Elf Aquitaine olajfinomt csoport vsrolt fel, Yves Saint-Laurent, Nina Ricci, Van Cleef & Arpels, Roger & Gallet, Oscar de la Renta, Fendi s Yves Rocher parfmei fltt is rendelkezik. A francia multinacionlis trsasg vi bevtele 207 Mrd FFs, melynek 2%-a parfmtermk.
6/ Chanel - Az egyetlen cg ma, amely mg fggetlen, de hozz tartozik a Bourjois. 1924-tl a Wertheimer csald tulajdona, termkeik fele Chanel-parfm.
7/ Procter & Gamble - Az amerikai multinacionlis mamutvllalat a Giorgio Beverly Hills, a Laura Biagiotti s a Hugo Boss termkeket vsrolta meg, mely jvedelmnek 1%-a.
8/ Shiseido - Jean-Paul Gautier s Issey Miyak mrkit forgalmaz japn cg, mely jvedelmnek 3%-t teszi ki.
Egyb presztzs-mrkkat forgalmaz cgek:
Benckiser |
nmet |
Lancaster, Monteil, Davidoff, Jil Sander, Joop!, Coty |
Bogart |
francia |
Ted Lapidus, Balenciaga, Bogart, Chevignon, Fa onnable |
Clarins |
francia |
Clarins, Claude Montana, Loris Azzaro, Thierry Mugler, Un monde nouveau |
Cora-Rvillon |
francia |
Caron, Rvillon |
Interparfums |
francia |
Rgine, Burberrys, Weil, Molyneux |
Wella |
nmet |
Rochas, Muelhens, Sabatini, Presley, Tosca, Gucci, Jourdan |
A parfmk kszti
A parfmkszt szakma - Az orrukkal dolgoz kollabortorok valamely parfm-hz szolglatban llnak. Ez gy megy tz ve. A laboratriumok mlyn egy-egy parfmt, egy-egy illatot nha csak egy lmodoz vzlat alapjn kell elksztenik. Thierry Mugler az Angel elksztsekor csak ennyit mondott: "Egy olyan parfmt szeretnk, mely felidzi elzszi gyermekkoromat, mely belevegyl a vsri s nnepi hangulatba, a forr nugt illatt, a papa szakllt, a slt gesztenyt s a csokoldt..."
Ez a rvid levl az els dokumentum, mely felkrs az orr-munkra.
Ezutn a megrendelleveleket is kommercializlni kezdtk. Megrendelik a ment, a konyhafnk pedig egy fazkba teszi a hozzvalkat, s kifzi az telt.
Valban, orr kell hozz, hogy kivlasszk az ezernyi anyag kzl a f illatokat: 400-500 termszetes alap elsdleges illatanyag ltezik. Egy parfm ltalban 30-100 fle anyagot tartalmaz, de van 250 komponens formula is!
Gyermekparfmk
A francik fenomn tletnek tartjk, hogy alkohol alap parfmket mr gyermekeknek is ksztenek. Ez az zletg tz ve virgzik, s teszi tnkre a gyerekek brt. Az els ilyen ksztmnyt Clayeux ksrletezte ki, melyet Maelle nvre keresztelt, azta 6 milli Ffs-t keres vele vente.
Kapva ezen a parfmksztk s illatszergyrtk sorra piacra dobtk termkeiket: P' titsenbon (Jacadi), L'eau des petits s L'eau des grands (Agnes B.), Babar, Mickey, Mille sabords de Tintin (Shao Ko), Petit Guerlain (Guerlain).
Gyermekillatok... - A gyermekeknek kszlt parfmk ltalban diszkrt, gymlcs s virgillatak. Legtbbszr a grapefruitot, citromot, mzet, levendult, ibolyt, mimzt, rzst utnozzk.
Parfmnevek - A legjobban jvedelmez termkek az ismert rajzfilm, kpregny s gyermekfilmek hseinek nevt veszik fel: Pimpernelle, Pocahontas, Aladdin, The Lion King.
A tindzserek parfmei
A 12-18 ves korosztly - nevezetesen a lnyok - kln adalkt teszi ki a parfmpiacnak, amely mr egyltaln nem mikropiac. A nekik kszl ruhk gyrti gondoskodnak a hozz ill illatokrl is: Anais Anais (Cacharel), Une touche de Naf-Naf (Naf-Naf), Oui Non (Kookai), Cherry-chries, 7e ciel, Midnight star (Un monde nouveau).
Kutattrsasgok
Frimenich |
de Lanc me, Lanc me; Anais Anais, Cacharel; cK one, Calvin Klein; Pleasures, Este Lauder |
Givaudan-Roure |
Gio s Aqua di Gio, Giorgio Armani; So pretty, Cartier; Io La Perla, la Perla, Loulou Blue, Cacharel |
H& R (Haarmann & Reimer) |
Tati, Tati; Eau de Dali, Salvador Dali; Van Cleef, Van Cleef & Arpels |
IFF (Inter-national Flavors and Fragrances) |
Parfum d't, Kenzo; Jardin de soleil, Escada; Organza, Givenchy |
Quest |
Angel, Thierry Mugler; Tocade, Rochas; Le M le, Jean-Paul Gautier |
Takasago |
Jazz, Yves Saint-Laurent; Fleur d'eau, Rochas; Talisman Eau Transparente, Balenciaga |
BBA (Bush Boake Allen) |
Brut, Faberg |
Crations aromatiques |
Catherine Deneuve, Parfums Phnix; Sculpture, Nikos; Samourai, Alain Delon |
Dragoco |
1881, Cerruti; DaliMix, Salvador Dali |
Drom Fragrances International |
Fleur de Weil, Weil; Captain s Initiation, Molyneux |
Florasynth |
Fahrenheit s Dune, C. Dior; Amarige, Givenchy; Bel Ami, Hermes |
Fragrance Ressources |
Dolce Vita, C. Dior |
Mane |
Escape, Calvin Klein; Incens, Givenchy, Fleur d'interdit, Givenchy |
Robertet |
Le Parfum, Sonia Rykiel; Sweet Courreges s Niagara, Courreges; Gieffeffe, Gianfranco Ferr |
A leghresebb tervezk
Tervez |
Cg |
A parfm neve |
Henri Almeras |
Jean Patou |
Que sais-je? Joy, Moment Supreme |
Dave Apel |
Givaudan-Roure |
Hugo, Escape for men, Luciano Pavarotti |
Robert Bienaim |
Houbigant |
Quelques Fleurs |
Ernest Beaux |
Chanel |
Cuirs de Russie, N 5, Gardnia, Bois des les, N 22, Soir de Paris |
Pierre Bourdon |
Fragrance Resources |
Kouros, Davidoff, Cool Water, Fminit du bois, Dolce Vita |
Jean Charles |
|
Ma Griffe |
Fran oise Caron |
Givaudan-Roure |
Kenzo |
Jacques Cavallier |
Firmenich |
Opium pour Homme, L'eau d'Issey, Jean-Paul Gaultier, Poeme |
Germaine Cellier |
Roure |
Vent vert, Monsieur Balmain, Jolie Madame, Coeur Joie |
Fran oise Coty |
Roure |
Ambre antique, L'Origan, Le Chypre, meraude |
Olivier Cresp |
Firmenich |
Angel, L'Eau par Kenzo |
Ernest Daltroff |
Caron |
Narcisse noir, Nuit de Noel, Fleur de rocaille |
Karine Dubreuil |
Drom Fragrances Intern. |
Fleur de Weil, Eaux de Shao Ko |
Andr Fraysse |
Synar me |
Arpege |
Sophia Grosjman |
IFF |
Paris, Beautiful, Vanderbilt, Trsor, Eternity, Yvresse, Kashaya |
Aim Guerlain |
Guerlain |
Jicky |
Jacques Guerlain |
Guerlain |
L'heure bleu, Mitsouko, Shalimar |
Jean-Paul Guerlain |
Guerlain |
Vtiver, Chamade, Parure, Nahma, Jardins de Bagatelle, Samsara, |
Pierre- Fran ois-Pascal Guerlain |
Guerlain |
Eau de Cologne impriale |
Jean Guichard |
Givaudan-Roure |
Loulou, Deci-Dela, Eden, Loulou Blue, So pretty, Les belles de Ricci |
Jean Kerlo |
Jean Patou |
Eau de sport, 1000, Eau de Patou, Potou pour Homme, Sublime, Voyageur, Booster, Yohji |
Nicolas Mamounas |
Rochas |
Eau de Rochas, Mystere de Rochas, Byzance |
Alberto Morillas |
Firmenich |
cK one, Byzantine, Scherrer 2 |
Jacques Polge |
Chanel |
Antaeus, Coco, goiste, Allure |
Guy Robert |
IFF |
Caleche, Monsieur Rochas, Dioressence, |
Henri Robert |
Chanel |
Pour monsieur, N 19 |
Maurice Roucel |
Quest |
Tocade, 24 Faubourg, R |
Edmond Roudnitska |
De Lairem Art et Parfum |
Femme,, Eau d'Hermes, Diorissimo, Eau Sauvage, Diorella, Dior |
Jean-Louis Sieuzac |
Florasynth |
Opium, Dune, Aimez-mois, Jungle |
Paul Vacher |
Le Galion |
Sortilege, Miss Dior |
A PARFMK EGYETEMES NYELVE
A francik megideologizljk a parfmk hasznlatt, a vilg gnyval szemben - kztudott, hogy k mosakodnak a legkevesebbet -, mindemellett trtnelmi hagyomnyaik is vannak erre a Napkirly ta.
gy gondoljk, nagy hibt kvet el az, aki nem tudja megklnbztetni egy virg illatt a bortl, egy rzsaparfmt valami mstl, mi tbb, valami harmadik flt is kzjk kever.
A modern analzisek a gz-fzis chromatogrfia segtsgvel a spektomterek ignybevtelvel, gyakorlatilag egy szaglszerv ltal az illatokat molekulira bontja, kb. 100.000 illatot klnbztetve meg. De mg a bioszintetikus smk ltal is egyszeren kimutathat egy illat akr virg (jzmin, rzsa...), akr gymlcs (szl, s annak brmelyik fajtja).
Mg meglepbb az a megfigyels, hogy a legparnyibb illmolekulk (amelyeket akr a rovarok vilgban ltrejv pheromonok kztt fedezhet fel az ember s melyek kztt egyesek rmket lelik) klnbz magvak illolajaiban vannak jelen termszetes formban, de megtallhatk a komlban is. Vagy pldul a fakrgeken parazitskod hmbogarak, az Ips typhographus-ok ugyanezt a molekult termelik. A ldarazsak (Vespa crabro) szintn pheromonokat bocstanak ki vszjelzs gyannt. s ez mg mindig csak egy molekula. Pldul az t sznatomos alkohol:
Nha egyazon molekula klnbz rtket hordoz egyetlen kzegen bell.
Egy-egy illatot egy-egy ember klnbz okok miatt kedvel, visel a brn. Nem meglep a parfmboltok bsges knlata, hiszen az illatok kavalkdjbl az ember egyni dntse alapjn, szemlyes befolysoltsga rvn, s majd mindig megelgedve kerl ki. Az illatok diadalmenete nagyon rgen elkezddtt, s tmrdek vltozata rvn taln soha nem is r vget.
IRODALOM
Braill E. s Laroze C., Le livre du parfum, Paris, Flammarion, 1995.
Chastrette M., L'art des parfums, Paris, Hachette, 1995.
Pavia F., L'univers des parfums, Paris, Solar, 1995.
P. Lszl s S. Riviere., Les sciences du parfum, Presses Universitaires de France, 1994.
|