Jean Patou trtnete A tavasz esszencija
Szzadunk nagy divatforradalmrnak, az 1887-ben szletett Jean Patou-nak egyre felfel velõ plyafutsa Normandibl indult el, de az 1914-es v mr Prizsban tallta õt, ahonnan divatcgt egy hossz, mig tart diadaltra bocstotta ki. A humorrl is hres, a hborban a Dardanellknl harcol Patou hamar felismerte, hogy kora asszonyai-lnyai mr nem a rgi nemzedk szltõl is vott, a napfny elõl csipks ernyõ al bj teremtsei, hanem olyan vltozsokra vgy hlgyek, akik szves rmest megvlnak a knyelmetlen fûzõktõl, a merev ruhktl s a tornyos frizurktl, s akik valami msra vgynak.

1920-ban megreformlta az ltzkdsi divatot: az ramvonalas, egyszerû formkat kedvelte, melyek, mint az res vszon, remek felletet nyjtottak a tarka, geometrikus mintknak. Kelmit az ltala vlasztott sznekbõl szvette. Õ volt az elsõ, aki tervezõi monogramot alkalmazott kreciin. Coco Chanelhez lethosszig tart bartsgos versengs fûzte; kettesben talltk ki a hszas vek divatjnak hossz, karcs vonalait.

A divat elõfutraknt õ vezette be a dzsrzanyagot, amelybõl sportos, egyszerû ruhkat tervezett, melyek egyre nagyobb szerepet kaptak az akkori modern nõk ruhatrban. Gyakorlatilag Patou nevhez fûzõdik az elsõ kardign, az elsõ teniszszoknya, a kttt frdõruha, valamint a sportltzk. Wimbledon hres teniszbajnoknõje, Suzanna Lenglen az õ tenisznadrgjban aratta gyõzelmt. Tovbb õ ltztette Josephine Bakert, az nekes sznsznõt, de az ltala meglmodott fnyûzõ ruhkat viselte a magas arisztokrcia – a spanyol Ina kirlynõ, Maria Pavlova nagyhercegnõ, Emeline de Broglie hercegnõ – s a nmafilmek nagy sztrjainak ignyes kre is. j szneket felvonultat ruhakltemnyeit magas, karcs amerikai modelleken mutatta be, ezzel is egy kis tengerentli zt s mintt hozva az eurpai ltzkdskultrba. Patou mr nem rte meg a msodik vilghbor kitrst. 1936-ban hunyt el, fiatalon. Hallval egy korszak is srba szllt: a kt vilghbor kztti boldog bkeidõszak. Ezutn a Patou-hz vezetst sgora vette t; jelenleg az alapt unokaccsnek kt fia vezeti tovbb a cget, akik lelkiismeretesen megõriztk a hz szellemisgt s hagyomnyait.

Mint minden nagy divatkretor, Jean Patou is megalkotta sajt sszellts illatszereit, melyek azonnal piacvezetõv vltak. 1925-ben hrom j illattal kezdõdtt a Patou-parfmk felvonulsa. A gymlcss Amour Amour, a virgos Que Sais-Je? s az Adieu Sagesse gyorsan bevltottk a hozzjuk fûztt remnyeket: a hlgyek illattrba hamar bekerltek a Patou-kompozcik. 1930-ban jelent meg a Joy, hogy amerikai vevõit megvigasztalja a Wall Street pnzgyi sszeomlsa miatt. A parfmt Patou sajtfõnke, a hres trsasgi hlgy, Elsa Maxwell a „vilg legdrgbb illatszernek” nevezte. A Joy valban a legdrgbb sszetevõk, a mjusi rzsa s a grasse-i jzmin sûrtmnye volt. A ’35-ben „kifutott” Normandie a luxus-cenjr elsõ tjnak emlkre szletett meg, melynek haj alak s art deco stlus vege igazi unikumnak szmtott. A Vacances-szal az 1936-ban bevezetett fizetett szabadsgot kvnta Patou illatformban is megnnepelni, a L’Heure Attendue (1945) pedig Prizs felszabadtsnak lltott emlket. A ksõbbi ’1000’, a Sublime, az Un Amour de Patou s a Patou Forever mind-mind hamistatlan Patou-gyrtmnyok voltak, melyek garantltan a legdrgbb termszetes anyagokbl kszltek.

Enjoy

A divathz legfrissebb illata a luxus s a kifinomultsg legjavt ad Enjoy, mely nemes kivitelezsben s hihetetlenl klnleges tartalmban mlt kkve a Patou-hz eddigi kreciinak. A mlt pomps rksgnek elõnyeit kihasznlva az Enjoy a mai kor elvrsainak megfelelõen felhasznlja s jraformzza a Joy, eredetileg Louis Se ltal ksztett vegt. Letisztult, harmonikus vonalai az idõtlen klasszicizmust testestik meg. Kupakja lapos, amely kveti az veg vonalvezetst. Tetejn Jean Patou monogramja tallhat, melynek ezsts csillogsa pazar dszt ad az vegnek. Doboza lils rnyalat, melyet diszkrten szõ t egy ezsts vonal. A parfm fejjegynek modernsgt s jdonsgt a ribizli, a mandarin, az õszibarack, a zld bann, a bergamott s a narancs adjk meg. Szvjegye a rzsa s a jzmin kombincija. Alapjegynek harmnijt az mbrs s a pzsms jegyek, valamint a vanlia s a pacsuli biztostjk. Ha kzfejnkre kifjunk pr cseppet az Enjoybl, meg fogunk lepõdni, hogy az illat milyen bmulatosan bontja ki jabb s jabb illatjegyeit, szinte percenknt, mint egy szirmait bontogat egzotikus virg! Mr az elsõ benyoms is egy les, vilgos (virgos) tallkozs az Enjoy illatszemcsivel. Hatrozott, szinte szrs „hangvtele” kvncsisgot breszt az emberben, hogy ha eltelik az elsõ hsz perc, vajon miv vlik! Vrunk s vrunk! Kiderl, hogy az Enjoynak szinte szemlyisge van: olyan, mint egy elegns dmval val tallkozs. A hatrozott s nemes klsõ gyengd, nagyszerû lelket rejt magban. Az illat szve csak ksõbb adja ki a kompozci finomsgt. Egy ra mlva mr biztosak vagyunk abban, hogy az Enjoyjal val megismerkeds egy letre szl nyomot hagy bennnk, s letnk legnemesebb pillanataira fogjuk tartogatni ezt a pratlanul nvs illatkltemnyt! (50 ml: 18 690 Ft)

|
Ezer virg egy cseppben

A Joy Jean Patou munkssgnak egyik legfontosabb mrfldkve volt, melyet legelõkelõbb s legkzelebbi bartainak sznt. Mersz tettnek szmtott ez a kompozcija, mivel az 1929-es tõzsdekrach s az azt kvetõ gazdasgi vlsg Patou sok gyfelt tnkretette; a divattervezõk mregdrga ruhi szinte megfizethetetlenekk vltak. Patou mgis vllalta a kockzatot, s pont rm nven dobta piacra a Joyt, hogy eloszlassa a baljs hangulatot. Az illatok sszhangjt tekintve a Joy a francia parfmk kimagasl teljestmnye volt. 10 ezer 600 jzmin s 48 tucat mjusi rzsa kellett ahhoz, hogy csupn 1 uncia parfmt elõlltsanak. Ezzel mltn rszolglt a „vilg legdrgbb parfmje” cm elnyersre. | |